Промјењива каматна стопа

Линкови:
Увод
Правни аспект
Како три елемента побољшавају позицију клијента?
Почетни период фиксирања
Објављивање инфoрмацијa
Закључак

Увод

Кредит с промјењивом каматном стопом је кредит код којег каматна стопа није фиксирана током трајања кредитног уговора него може варирати. Кредити с промјењивом каматном стопом једно вријеме су били јако популарни у Босни и Херцеговини јер су почетне каматне стопе биле доста ниже него на кредите с фиксном каматном стопом, за кредитне уговоре исте дужине. У периоду 2007-2010. многи клијенти који су узели кредите с промјењивом каматном стопом били су изненађени када су банке често и наглашено повећавале каматне стопе на те кредите.

Банке су имале законско право на то на основу уговора које су клијенти потписали, а који нису ограничавали колико често банке могу мијењати каматну стопу и није захтијевано од банака да спецификују основицу која би оправдала повећање каматне стопе. Међутим, многе банке направиле су озбиљне грешке у јавном комуницирању о својим акцијама.

Један од начина да се исправе поменуте грешке било је увођење адекватне регулативе у вези с основицом која се користи за повећавање каматне стопе на кредите с промјењивом каматном стопом и учесталости с којом то банке могу чинити. Да би се унаприједило објављивање и да би се заштитили корисници услуга код банака и микрокредитних организација усвојене су измјене и допуне Закона о банкама Републике Српске 2011. године. Федерација Босне и Херцеговине предложила је сличне измјене и допуне које тек требају бити усвојене.


Правни аспект

Клијенти би требали посебно обратити пажњу на неколико јако битних елемената у вези с кредитима с промјењивом каматном стопом (регулисани су измјенама и допунама Закона о банкама Републике Српске у 2011. години).

i) Уговор о кредиту мора спецификовати основицу која се користи за евентуално повећање каматне стопе у будућности. Двије основне карактеристике основице (у Републици Српској) јесу:

- основица мора бити промјењиви елемент који се званично објављује (референтна стопа или индекс потрошачких цијена). Индекс потрошачких цијена је, уствари, само друга опција да се референтна стопа назначи у уговору за кредит с промјењивом каматном стопом, уз сагласност и банке и зајмопримца.

- основица не може бити нешто што једна од уговорних страна може једнострано мијењати. Иако се ова клаузула односи на обје уговорне стране, клијент нема пуно могућности да утиче на референтну стопу, тако да се ово примарно односи на смањивање утицаја банака на промјене каматне стопе на кредите с промјењивом каматном стопом.

ii) Уговор о кредиту мора спецификовати минималну учесталост с којом банка може мијењати каматну стопу у будућности.

iii) Све промјене номиналне каматне стопе и утицај који имају на ефективну каматну стопу (ЕКС) морају се саопштити клијенту ПРИЈЕ него што нова номинална и ефективна каматна стопа ступи на снагу.


Како три елемента побољшавају позицију клијента?

A) Референтна стопа: Референтна стопа служи као референтни показатељ за банке и микрокредитне организације на основу којег могу прилагођавати цијене финансијских услуга и производа које нуде. Каматне стопе на промјењиве кредите ће се кретати нагоре и надоље, у складу с трендом референтне стопе спецификоване у уговору. Банке не могу бирати да ли ће информисати или неће информисати клијенте о промјени референтне стопе. Назнака у уговору захтијева да то учине. Ово се једнако примјењује и на периоде у којима каматна стопа опада. Неке референтне стопе које се користе у уговорима о кредитима, као што је EURIBOR (енгл. Euro Interbank Offered Rate), претрпиле су поменуте промјене током посљедњих годину дана (погледати графикoн испод). То импликује да су клијенти требали свједочити паду каматне стопе на своје кредите с промјењивом каматном стопом када EURIBOR опадне, али и расту каматне стопе када EURIBOR порасте. Уколико то није био случај, клијенти би требали тражити објашњење зашто се то није примијенило у случају њиховог уговора о кредиту. Уколико не добију одговор или је одговор банке незадовољавајући, требали би се обратити банкарском омбудсмену у свом ентитету.

Референтна стопа мора бити нешто што се службено обрачунава и мора бити транспарентна, тако да је и банци и клијенту лако доступна.

Најчешће коришћена референтна стопа као основица у Босни и Херцеговини је EURIBOR референтна стопа. Неки кредити с промјењивом каматном стопом могу користити LIBOR (енгл. London Interbank Offered Rate) и званични индекс потрошачких цијена (ИПЦ).

EURIBOR је каматна стопа коју банке у еврозони користе за међубанкарске позајмице. Постоји неколико референтних стопа EURIBOR-а које се рачунају и објављују, тако да се зајмопримац у Босни и Херцеговини мора побринути да је у уговору о кредиту тачно наглашено о којој стопи EURIBOR-а је ријеч. Уговор о кредиту не смије допустити банци да користи различите референтне стопе EURIBOR-а по својој вољи.

Референтне стопе EURIBOR-а се објављују под покровитељством Европске банкарске федерације. Први пут су објављене 1998. године. Стопе се рачунају и објављују на дневној основи и могу се врло лако и на приступачан начин пронаћи на Интернету и у финансијским новинама.

Један од највећих утицаја на EURIBOR има базна каматна стопа за финансирање коју одређује Европска централна банке (ЕЦБ). На примјер, у јулу 2012. ЕЦБ је снизила ову стопу са 1% на 0,75%. У мају 2013. поновно је снижена на 0,5%. Посљедица тога је благо снижавање каматних стопа EURIBOR-а у 2012. Каматне стопе на кредите с промјењивом каматном стопом у Босни и Херцеговини које користе EURIBOR као референтну стопу у уговорима о кредиту такође су се требале благо снизити у 2012.

Међутим, зајмопримци у Босни и Херцеговини који имају кредите с промјењивом стопом која користи EURIBOR као референтну стопу требали би бити свјесни чињенице да референтна стопа у било којем моменту може нарасти и да ће се то исто десити с каматном стопом на њихове кредите. Будуће промјене у ЕЦБ-овој базној стопи зависиће од економских услова у еврозони (уколико економска активност и инфлација почне да расте, ЕЦБ ће повећавати базну стопу за кредите). Тако да се зајмопримци у Босни и Херцеговини чија је промјењива каматна стопа везана за EURIBOR не би требали шокирати уколико дође до наглих повећања каматне стопе на њихове кредите. Повећање се очекује јер су тренутно (у 2013. години) каматне стопе EURIBOR-а неуобичајено ниске.

Графикон: EURIBOR и каматне стопе ЕЦБ-а (2008 - 2013)

LIBOR референтне стопе јако су сличне EURIBOR-u, с тим да се LIBOR стопе добијају на основу лондонског међубанкарског тржишта. Користе се као референтни индикатор за финансијске производе у многим другим земљама. Пошто је девизни курс КМ везан за евро и већина бх. трговинских партнера су земље еврозоне или земље чије су валуте везане за евро, стога је логичнији избор EURIBOR-а.

Индекс потрошачких цијена: индекс потрошачких цијена мјери промјене у нивоу цијена корпе робе и услуга просјечног домаћинства. Званичне статистичке институције припремају и објављују на мјесечном нивоу индекс потрошачких цијена.

Графикон: Индекс потрошачких цијена, годишње стопе промјене (инфлација), (2008-2013)

Б) Учесталост промјена каматне стопе: Клијент који склапа уговор с банком, за кредит с промјењивом каматном стопом, треба да зна да банци није потребна писмена дозвола клијента да промијени каматну стопу на кредит с промјењивом каматном стопом. Промјена се заснива на промјени референтне каматне стопе о којој су се клијент и банка договорили у уговору.

Најчешћи временски рок је квартал. То значи да банка може промијенити каматну стопу само једном у кварталу, и то под условом да се референтна стопа спецификована у уговору о кредиту промијени. Банка не може промијенити промјењиву каматну стопу у роковима другачијим од договорених рокова.

Ц) Утицај на ефективну каматну стопу кредита (ЕКС): за кредит с промјењивом каматном стопом, ЕКС исказан на почетку претпоставља да се каматна стопа на кредит НЕЋЕ промијенити током трајања кредита. Али за кредите с промјењивом каматном стопом, банка има уговорно право да промијени ову стопу током трајања уговора. Битна чињеница које клијенти требају бити свјесни у вези с ЕКС-ом код кредита с промјењивом стопом јесте да ће се ЕКС промијенити сваки пут када банка промијени номиналну каматну стопу. Међутим, банка мора укључити у уговор основицу коју ће користити за промјену стопе, учесталост с којом може мијењати стопу и сваки пут када промијени номиналну каматну стопу од банке се захтијева да израчуна нови ЕКС и унапријед обавијести клијента о тој промјени. Тако да промјене у ЕКС-у имају ограничења, како на величину сваке промјене тако и на учесталост промјена.

Почетни период фиксирања

Повремено банке нуде кредите с почетним периодом фиксирања каматне стопе. То је уствари одређени период на самом почетку уговора током којег се каматна стопа не може промијенити. Вриједност каматне стопе се сматра непромјењивом само ако је дефинисана:

  • на тачно одређеном нивоу, нпр. 10% или
  • разлика (spread) на екстерни индекс у одређено вријеме, нпр. шестомјесечни EURIBOR плус 2% на одређени дан и у одређено вријеме, што је еквивалент тачно одређеном нивоу каматне стопе.

Такви кредити имају карактеристике кредита с фиксном стопом на почетку кредита, обично једна или двије године, када је каматна стопа фиксирана и банка је не може промијенити. Након истека почетног периода, кредитни уговор омогућава банци да промијени камату на кредит, тако да се кредит претвара у кредит с промјењивом каматом. Каматна стопа постаје промјењива у складу с договореном процедуром рачунања промјењиве каматне стопе (референтна стопа, разлика (spread), учесталост промјена каматне стопе).

Зајмопримци би требали обратити пажњу на те детаље, али и на то како банке оглашавају понуде кредита. Понекад их оглашавају с фиксном каматном стопом, али не улазе у детаље, као што је да ли је камата фиксна само одређени период (почетни период фиксације) или током читавог периода трајања кредита. Познато је да банке понекада рекламирају као кредите с фиксном каматом и оне кредите који имају клаузулу о фиксној камати у почетном периоду, коју банка онда може промијенити након тог периода. Затим, ако је кредит с почетним периодом фиксирања и накнадним периодом промјењивости, банка мора прецизирати на почетку процедуре рачунања промјењиве каматне стопе да ће мијењати каматну стопу када дође период промјењиве стопе и клијент се мора сложити с овим процедурама, као дио почетног каматног споразума. Треће, неке банке (више у другим земљама него у Босни и Херцеговини) некада наведу клијенте да потпишу овакве кредите јер поставе ниске каматне стопе током почетног периода фиксирања. Клијенти се задуже до горње границе с оваквом ниском почетном каматном стопом и онда не могу да отплаћују кредит када наступе промјењиве каматне стопе и када каматне стопе значајно нарасту.

Објављивање инфoрмацијa

Регулатива захтијева од банака да јавно објаве податке о тренду кретања договорене референтне стопе и да буду доступне клијентима на приступачним мјестима у банкама. Референтне стопе које се користе у кредитима с промјењивим каматним стопама су EURIBOR, LIBOR и ИПЦ. Информације о нивоима и трендовима кретања ових стопа требале би бити оглашене на видљивим мјестима у свим пословницама банке. Остале институције би такође требале објављивати податке о референтним стопама које се користе у кредитима с промјењивим каматним стопама на веб-страницама као алтернативни извор информација за клијенте.

Када банка жели да промијени каматну стопу на кредите с промјењивом каматном стопом због промјене референтне стопе спецификоване у уговору о кредиту, она то мора саопштити клијенту написмено или неким другим путем ПРИЈЕ него што се нова каматна стопа почне примјењивати и нагласити датум када ће се то десити. Такође, банка мора (бесплатно) доставити клијенту промијењени план отплате кредита, који одражава нову каматну стопу.


Закључак

Каматна стопа на кредит с промјењивом каматном стопом може се с временом промијенити. Без адекватне регулативе, ово је представљало ризик за зајмопримце јер су банке могле својевољно одлучити о промјени каматне стопе и учесталости с којом то чине. Одговарајућа регулатива (као што су измјене и допуне Закона о банкама у Републици Српској) и довољна информисаност зајмопримаца умањују овај ризик захтијевајући од банака да се договоре с клијентима која основица ће бити коришћена за промјене каматне стопе, као и с којом учесталошћу ће се промјене дешавати. Такође, поменута регулатива захтијева од банака да обавијесте клијента о промјени каматне стопе прије него што се нова каматна стопа почне примјењивати.