Lizing

 Putokazi:
 Pravni okvir
 Izravni i neizravni lizing
 Poslovni i financijski lizing
 Lizing naspram bankarskih zajmova
 Financiranje poslovanja putem lizinga
 Prednosti i nedostaci lizinga
 Razvoj tržišta lizinga u Bosni i Hercegovini
 Korisni putokazi
 Lista referenci

Lizing je jedan od najznačajnijih izvora srednjoročnog i dugoročnog financiranja, prvenstveno zbog svoje ekonomske efikasnosti u osiguravanju financijskih sredstava. Prema definiciji datoj u Međunarodnom računovodstvenom standardu (MRS) 17, "Lizing je  ugovor kojim davatelj lizinga prenosi na korisnika lizinga, u zamjenu za plaćanje, pravo da  koristi  predmet lizinga na razdoblje o kome su se dogovorili." Lizing se također može definirati kao pisani sporazum između dvije strane: kompanije za lizing (zakupodavca) i korisnika zakupljene imovine (zakupca). Zakupodavac kupuje imovinu (predmet financiranja) od dobavljača i omogućava zakupcu da je koristi tijekom određenog razdoblja, dok se zakupac, zauzvrat, obvezuje da vrši periodična plaćanja zakupodavcu u skladu sa uvjetima definiranim u ugovoru.  

Lizing omogućava kompanijama da modernizuju svoju opremu, povećaju djelotvornost i postignu konkurentsku prednost. Mala i srednja poduzeća, pored  poduzeća koja tek počinju s radom, sve više upravljaju svojim razvojem koristeći ovu  vrstu financiranja. Zbog toga mnoge vlade zagovaraju lizing kao oblik investicijske incijative.

Prvi slučajevi lizinga/zakupa datiraju iz 2.000. prije Krista, kada su ga Babilonci koristili za brodove i stoku. Jedan od prvih teoretskih  opisa  se  može naći u rimskim  pravnim spisima. Financijski lizing je u svom modernom obliku nastao u SAD-u: Prvu financijsku kompaniju za lizing je osnovao Henry Shofeld u SAD-u 1952. Financijski lizing u Europi je počeo krajem 1950-ih i početkom 1960-ih. Lizing se polako počeo pojavljivati na tržištima u razvoju u Aziji, Južnoj Americi i Africi 1970-ih. Već od početka 1980-ih,  lizing je trend koji je prisutan u  cijelom svijetu.

Danas je lizing djelotvoran financijski instrument za mala i srednja poduzeća koja nabavljaju i modernizuju fiksna sredstava ili financiraju transakcije visoke vrijednosti u transportu, građevinarstvu i financiranju projekata, itd.

Lizing je postao veoma popularan alternativni instrument financiranja. Nudi jednostavnost klijentu a davatelju usluge lizinga osigurava kolateral i smanjen rizik. Druga važna prednost za klijenta je ta što rate lizinga uključuju samo materijalne troškove. Postoje olakšice u vidu uštede troškova i poreza koje mogu kompenzirati visoke troškove koje lizing podrazumijeva,  u usporedbi s bankarskim zajmovima.