CBBiH predvodi inicijativu za integraciju financijske edukacije u obrazovni sustav

14.3.2025.

Danas je u prostorijama Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), koja predvodi inicijativu za unaprjeđenje financijske pismenosti, održana radionica posvećena integraciji financijske edukacije u obrazovni sustav u Bosni i Hercegovini.

Radionici su nazočili predstavnici javnih ekonomskih fakulteta u Bosni i Hercegovini, Udruge banaka BiH, Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, Agencije za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine, Agencije za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine, te Udruge osiguravajućih društava u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Uvodno predavanje održala je prof. Annamaria Lusardi, jedna od vodećih svjetskih stručnjakinja za financijsku pismenost i profesorica ekonomije i računovodstva na Sveučilištu Stanford.

Prof. Lusardi je osnivačica i ravnateljica Global Financial Literacy Excellence Center (GFLEC) i autorica brojnih istraživanja iz oblasti financijske edukacije.

U svom je izlaganju prof. Lusardi istakla važnost financijske pismenosti kao ključne životne vještine koja doprinosi boljem donošenju financijskih odluka i dugoročnoj financijskoj sigurnosti. Naglasila je da je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD) još 2012. godine prepoznala značaj financijske pismenosti i uključila je u PISA testiranje, koje mjeri ključne kompetencije mladih ljudi diljem svijeta.

Predstavila je i neke od nalaza iz PISA podataka, koji pokazuju da zemlje koje aktivno ulažu u financijsko obrazovanje postižu bolje rezultate u financijskoj pismenosti, što ima pozitivan utjecaj na društvenu i ekonomsku stabilnost.

Također, naglasila je važnost integracije financijskog obrazovanja u školski sustav, s posebnim osvrtom na iskustva iz Italije i Sjedinjenih Američkih Država, gdje su različiti programi financijske edukacije doprinijeli jačanju financijske pismenosti među mladima.

Obraćajući se nazočnima, guvernerka CBBiH, dr. Jasmina Selimović je naglasila da unaprjeđenje financijske pismenosti predstavlja jedan od ključnih strateških ciljeva CBBiH koja će, kao državna institucija, biti lider u ovom projektu.

„Financijska edukacija je temelj za izgradnju sigurnog i stabilnog financijskog sustava. Integracijom financijskog obrazovanja u škole, želimo mladim generacijama pružiti znanja i vještine koje će im pomoći da donose odgovorne financijske odluke. Time gradimo temelje za sigurniju ekonomsku budućnost Bosne i Hercegovine“, istakla je guvernerka Selimović.

U drugom dijelu radionice, sudionici su aktivno sudjelovali u kreiranju akcionog plana i definiranju smjernica za daljnji razvitak financijske edukacije u Bosni i Hercegovini. Kroz zajedničku diskusiju identificirani su ključni prioriteti, izazovi i koraci potrebni za uspješnu integraciju financijske edukacije u formalni obrazovni sustav.Očekuje se puna podrška svih uključenih sudionika kako bi se osigurala efikasna provedba planiranih aktivnosti i postizanje postavljenih ciljeva, što je od ključnog značaja za dugoročnu ekonomsku stabilnost i razvitak zemlje.

 Zaključeno je da je neophodno intenzivirati suradnju između obrazovnih institucija, regulatornih tijela i financijskog sektora kako bi se osigurao kvalitetan i održiv pristup financijskoj edukaciji.

Radionica je bila prilika za razmjenu mišljenja i ideja, te je postavila temelje za buduće aktivnosti usmjerene ka jačanju financijske pismenosti mladih generacija u Bosni i Hercegovini.